مقاله پردازش سیگنال های رادار و سونار (PDF)

مقاله,الکترونیک,برق,آموزش,تحقیق,مهندسی|1842732|qvt
در این پست قصد معرفی فایل مقاله پردازش سیگنال های رادار و سونار (PDF) را داریم با ما همراه باشید.

تعداد صفحه : 20 فرمت : PDF

فهرست:

مقدمه

رادار و سونار

کلیت سامانه رادار وسونار

تاریخچه

سرگذشته سونار

سرگذشت رادار

مدل سیگنال

معادله برد راداری یک نقطه ساده

معادله برد توزیع شده

و پلاریزاسیون RCS

دید آماری به سطح مقطع راداری

مدل سورلینگ

مدل کلاتر

مدل نویز و سیگنال به نویز

مدل فرکانسی :جابجایی دوپلر

جمع بندی

منابع

—————–

چکیده ای از مقدمه آغازین ” مقاله پردازش سیگنال های رادار و سونار ” بدین شرح است:

واژه رادار مخفف SO و واژه سونار مخفف عبارت dio Detection And Ranging und N avigation A nd میباشند. امروزه این عبارات وارد زبانها شده و این کلمه مستقلا معنی پیدا کرده. هر دو سیستم از انتشار Ranging امواج برای روشن کردن محیط استفاده میکنند و با دریافت کردنِ بازتاب روشنایی میتوانند در مورد محیط؛ اطلاعات، بدست آورند. تفاوت آنها در موجی است که برای روشن کردن محیط استفاده میکنند، رادار از امواج رادیویی استفاده میکند و سونار از امواج مکانیکی.

سامانه های رادار پیشرفته با پردازش دیجیتال سیگنال و یادگیری ماشین همراه شده اند که قابلیت استخراج اطلاعات مفید را از سطح بالای نویز فراهم کرده. همچنین با ظهور پردازش مدرن سیگنالها استفاده از سونار پسیو به عنوان ابزار اصلی جستجو و تشخیص امکان پذیر شده است.

پردازش سیگنالهای رادار در بسیاری از تکنیکهایی که در رشته های دیگر مانند: مخابرات، سونار یا حتی پردازش صوت، استفاده میشود؛ اشتراک دارد. بیشتر وظیفه تشخیص هدفها بر پایه فیلتر کردن خطی، قضیه تشخیص آماری۵ ، است. تبدیل فوریه با تکنیک FFT6 همه جا دیده میشود، از از پیاده سازی کانوولوشن فیلتر تطبیف یافته گرفته تا تخمین طیف دوپلر و تصویربرداری راداری.

تکنیکهای نوین تخمین طیف و فیلترهای تطبیقیِ بر مبنای مدل، برای شکل دهی موج و حذف پارازیت به کار میروند. تکنیکهای تشخیص الگو برای جداسازی هدف و درهم برهمی۷ و شناسایی هدف استفاده میشوند.